ضرورت‌های نگهداری تابلو برق

در آخرین قسمت از مجموعه سه قسمتی ایمنی در کار با تابلو برق فشار قوی HV با ما همراه باشید تا مروری داشته باشیم بر نکات ایمنی در مورد اتصال به زمین و زمان مناسب کار کردن با سیستم‌های فشار قوی.

مرحله 4: اتصال به زمین

اتصال به زمین در کار با تابلو برق فشار قوی HV یک نعمت است که می تواند ما را ایمن نگه دارد اما در عین حال می‌تواند خطرناک نیز باشد، به ویژه برای سیستم‌های پالسی و RF، زیرا می تواند منبع اتصال بین منبع برق و ابزار دقیق باشد و اندازه گیری‌ها را دشوار یا غیرممکن کند. مسائل ایمنی مربوط به اتصال به زمین فراتر از  یک مقاله است و این مقاله تنها برخی از نکات ایمنی مربوط به اتصال به زمین را پوشش می‌دهد.

اتصال به زمین خوب

“اتصال به زمین خوب” اتصال به زمینی است که کمترین اندوکتانس، ظرفیت یا مقاومت ممکن را در مسیر خود به زمین داشته باشد. همچنین یک اتصال به زمین خوب باید بتواند جریان اتصال کوتاه کامل منبع الکتریکی را بدون خرابی تحمل کند.

بهترین حالت ممکن اتصال به زمین، اتصال بسیار کوتاه به مقدار زیادی مس مدفون در زمین است. خانه‌ها ممکن است دارای میله‌های اتصال به زمین مسی باشند که در نزدیکی جعبه مدار و کنتور برق به زمین هدایت می‌شوند.

یکی دیگر از اتصالات نسبتا خوب به زمین ، اتصال به فولاد ساختمانی است که یا وارد زمین می‌شود یا در بتنی است که وارد زمین می‌شود (اگر در یک ساختمان بزرگ باشد) یا لوله کشی آب سرد در نزدیکی جایی که وارد زمین می شود. باید مراقب بود که فولاد ساختمان یا لوله کشی مستقیماً به داخل زمین گسترش یابد. این امر به ویژه برای لوله کشی مهم است، جایی که ممکن است بخش‌های پلاستیکی وارد شده باشد یا بخاری‌های آب گرم ممکن است ایزوله الکتریکی را در زمین زمین ایجاد کنند.

منبع نهایی اتصال به زمین، در پریزهای برق متصل به زمین است. این اغلب به چند دلیل کمتر از سایر منابع برای آزمایش سیستم‌های فشار قوی به کار می‌رود. دلیل اول، ابزار دقیق مطمئناً این منبع زمین را به اشتراک خواهد گذاشت، که می تواند اتصال بین ابزار و مدار مورد آزمایش را ایجاد کند. دوم، اتصال ایمن به این زمین ممکن است نیاز به ورود به جعبه پریز برق داشته باشد، که توصیه نمی شود. ثالثاً، تشخیص اینکه این سیم زمین چقدر طول دارد، اگر خراب شود، چقدر جریان می‌تواند تحمل کند و غیره دشوار است، زیرا این سیم‌ها معمولاً در عمق دیوارها قرار دارند.

هادی‌های اتصال به زمین

یک نکته مهم در مورد هادی‌های اتصال به زمین، که در درجه اول در مورد تابلو برق فشار قوی HV پالسی اعمال می شود، این است که آن‌ها باید سطح بزرگی داشته باشند نه فقط سطح مقطع بزرگ. دلیل این امر این است که سیستم های پالسی معمولاً به رسانایی روی سطح یک ماده یا به عمق پوست آن محدود می‌شوند. عمق پوست به ریشه دوم زمان افزایش پالس (یا 1/فرکانس در صورت وجود جریان  AC ) و ریشه دوم هدایت بستگی دارد. این بدان معنی است که یک پالس سریع فقط در چند میکرون اول یا در بهترین حالت چند میلی متر اول از یک هادی هدایت می‌شود و اگر انرژی ذخیره شده زیاد باشد، جریان می‌تواند باعث گرم شدن شود یا مقاومت اتصال زمین می تواند زیاد باشد و در نتیجه افت ولتاژ زیادی در هادی اتصال به زمین ایجاد شود.هر محفظه فلزی منبع برق باید به یک زمین خوب متصل شود. بنابراین، نقص در کیس باعث نمی‌شود که سطح فلزی در معرض پتانسیل بالا قرار گیرد. برای یک قطعه از تجهیزات تجاری، این نیاز معمولاً توسط کیس و دوشاخه برق ارائه می شود. برای یک قطعه از تجهیزات آزمایشی، باید دقت شود که کیس با یک اتصال محکم، یک هادی تخت بزرگ، با کمترین زمان ممکن به زمین متصل شود. به طور کلی، اتصال مدار به این زمین خوب است، اگرچه استثناهایی نیز وجود دارد.

میله‌های اتصال به زمین

برای اتصال به زمین تابلو برق فشار قوی HV میله‌های اتصال به زمین نیز باید تهیه شود.میله‌های اتصال به زمین، میله‌‌های بلند و غیر رسانا با انتهای فلزی هستند. انتهای این میله‌ها یک اتصال محکم به نوار مسی مسطح بزرگ یا سیم گیج بزرگ، با یک مسیر کوتاه به زمین دارد. از میله اتصال به زمین می‌توان برای ارتینگ سرب خازن‌ها و سایر رساناها در یک مدار آزمایشی، پس از قطع شدن مدار و قبل از شروع کار استفاده کرد. از این اتصالات زمینی “قابل حمل” می‌توان برای اتصال اجزای مدار به زمین، در حالی که کار بر روی یک مدار بدون انرژی انجام می‌شود نیز استفاده کرد.

مرحله 5: بدانید چه زمانی کار کنید و چه زمانی کار نکنید

هنگام انجام کار یا آزمایش با تابلو برق فشار قوی HV نکات کلیدی وجود دارد که باید به خاطر بسپارید. در اینجا لیستی از اقدامات ایمنی برای کار با تابلو برق فشار قوی HV ارائه شده است:

+ همیشه و تا حد امکان روی مداری کار کنید که قطع شده است و هرگونه انرژی ذخیره شده بالقوه در آن تخلیه شده است. چندین بار بررسی کنید که مدار خاموش است و مطمئن شوید که هیچ کس نمی تواند بدون اینکه شما از آن مطلع باشید، برق را به مدار وارد کند.

+ همیشه حداقل با یک نفر دیگر که با تجهیزات تابلو برق فشار قوی HV ، خطرات آن و روش‌های اضطراری مقابله با آن آشنایی دارد کار کنید.

+ در نزدیکی مدار لباس کار مناسب بپوشید. لباسی که کف لاستیکی، کفش‌های پنجه بسته و شلوار بلند داشته باشد برای این کار مناسب است. هنگام کار به هیچ عنوان جواهرات، به ویژه جواهرات فلزی که ممکن است به طور تصادفی با یک مدار تماس پیدا کنند، همراه نداشته باشید.

+ همیشه قبل از کار بر روی مدار، خازن‌ها را با یک چوب اتصال به زمین زمین تخلیه کنید. اطمینان حاصل کنید که خازن‌ها با اتصال کوتاه و اتصال مستقیم به زمین، دشارژ باقی می‌مانند.

+ اگر خسته، ناراحت هستید یا نمی توانید به طور کامل تمرکز کنید، با تابلو برق فشار قوی HV کار نکنید. هوش شما ابزار ایمنی اولیه شماست. پس تا زمانی که آمادگی ذهنی کامل برای انجام کار نداشته باشید، نباید کار کنید.

+ انرژی، جریان و ولتاژ ذخیره شده را در مرحله طراحی تا حد امکان پایین نگه دارید.

+ هرگز تصور نکنید که یک مدار فقط به دلیل خاموش بودن آن ایمن است. برق می‌تواند در خازن‌ها و کابل‌های طولانی ذخیره شود و در صورتی که احتیاط کافی نداشته باشید به شما آسیب بزند. ممکن است خطاهای داخلی و مدار باز وجود داشته باشد. بررسی کنید، بررسی کنید، و دوباره بررسی کنید تا از حالت ایمن و بدون برق مدار اطمینان پیدا کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]