تابلو برق HV و ایمنی کار با آن ( قسمت اول )

سیستم‌های الکتریکی تابلو برق HV می‌توانند پروژه‌های چالش برانگیز و سرگرم کننده‌ای برای آزمایش باشند. دانشمندانی چون ارنست لارنس، جان کاکرافت و ارنست والتون، نیکولا تسلا و ایروینگ لانگمویر برای بررسی و ارتقا این سیستم‌ها تلاش علمی بسیاری کرده‌اند. بسیاری از سیستم‌های مدرن( از نمایشگرهای CRT گرفته تا نمایشگرهای پلاسما، اجاق‌های مایکروویو، رادارهای پرقدرت، لامپ‌های نئون، ماشین Z ساندیا و لیزرهای پرقدرت پالسی) به فناوری‌ها و روش‌های مهندسی تابلو برق HV، نیاز دارند یا به نحوی از آن‌ها بهره می‌گیرند.

با اینکه که تابلو برق HV از نظر تجربی جالب است، اما می‌تواند بسیار خطرناک باشد و اگر با دقت و هوشمندی با آن رفتار نشود، می‌تواند منجر به جراحات کشنده شود. پس کار با تابلو برق HV را شروع نکنید اگر:

  1. با مفاهیم پایه مدار مانند جریان، ولتاژ، مقاومت، خازن، اندوکتانس، زمین، برگشت جریان، قانون ولتاژ کیرشهوف، اتصال کوتاه و غیره آشنایی کامل ندارید. اگر هنوز نمی‌توانید مقدار انرژی ذخیره شده در خازن یا سلف، یا توان تلف شده در یک مقاومت برای یک ولتاژ یا جریان معین را محاسبه کنید، یا محاسبه اینکه اگر یک قطعه مدار کوتاه یا باز شود، چه اتفاقی خواهد افتاد، برایتان دشوار است بهتر است ابتدا با کار با سیستم‌های فشار ضعیف دانش و تجربه خود را افزایش دهید و سپس، به کار با تابلو برق HV برگردید.
  2. شما یا خانواده و دوستانتان نمی‌توانید بپذیرید که در هر فعالیتی که شما در شرکت انجام می‌دهید فقط و فقط خودتان مسئول امنیت خود و امنیت دیگرانی هستید که در اطراف شما کار می‌کنند. شما همچنین مسئول دانستن محدودیت‌های دانش و تجربه خود هستید.

مرحله 1: خطرات احتمالی را بشناسید

اثرات مخربی که می تواند در اثر شوک الکتریکی یا تماس با سیستم‌های الکتریکی زنده در بدن ایجاد شود عبارتند از:

۱-فیبریلاسیون بطنی: این اصطلاح توسط فرهنگ لغت آمریکایی نیو آکسفورد به این صورت تعریف شده است:

” یک عضله( به ویژه در قلب) به دلیل انقباض ناهماهنگ فیبریل‌های منفرد، یک حرکت لرزان ایجاد می‌کند.” این یک وضعیت بالقوه کشنده است که در آن عضله قلب به جای تپش می‌لرزد و جریان خون را از بین می برد و منجر به مرگ می‌شود.

۲-آسیستول قلبی: جایی که قلب از تپش باز می‌ایستد. همراه با فیبریلاسیون بطنی، این امر باعث ایست قلبی می‌شود.

۳-ایست تنفسی

۴-سوختگی ناشی از فلاش قوس الکتریکی و حرارت ناشی از مقاومت بافت‌های بدن

۵-سوختگی ناشی از فرکانس‌های رادیویی یا مایکروویو

احتمال بروز این صدمات به میزان جریان الکتریکی، ویژگی آن (خواه DC، AC 60 هرتز یا فرکانس AC بالاتر)، و مدت زمانی که جریان الکتریکی اعمال می‌شود، بستگی دارد. همچنین مقدار ولتاژی که این خطرات را ایجاد می‌کند بستگی به مقاومت تماس بین انسان و مدار دارد که اغلب در محدوده 1000-2000 اهم است، که با استفاده از تجهیزات حفاظتی می‌تواند بیشتر شود یا در صورت آسیب دیدگی قبلی پوست بدن، رطوبت و… از این میزان کمتر شود.

دالزیل، نشان داد که مقدار جریان مورد نیاز برای ایجاد درد و انقباض عضلانی به شدت به وزن فرد و فرکانس بستگی دارد. به عنوان مثال در فرکانس 60 هرتز، تنها 10 میلی آمپر جریان برای ایجاد انقباض عضلانی قوی در یک فرد 115 پوندی کافی است، اما برای جریان DC و فرکانس 10 کیلو هرتز حدود 50 میلی آمپر جریان می‌تواند منجر به انقباض عضلانی شود.

توصیه‌هایی برای کاهش ریسک

1. در صورت امکان روی مدارهای بدون برق کار کنید
2. در کار با فرکانس 60 هرتز بسیار مراقب باشید، زیرا با یک جریان بسیار کم می‌تواند منجر به آسیب شود. فراموش نکنید که منبع تغذیه شما می‌تواند شما را بکشد!
3. میزان جریان و انرژی را به کمترین مقدار ممکن محدود کنید. بسیاری از آزمایش‌های جالب را می‌توان با انرژی الکتریکی ذخیره شده کم و جریان‌های چند میلی آمپر یا حتی میکروآمپر انجام داد. عادت کنید از خود بپرسید که آیا واقعاً به این میزان جریان یا انرژی نیاز دارید یا خیر؟
4.حتما فاصله ایمنی خود را از مدارهای تابلو برق HV حفظ کنید. مدارهای تابلو برق HV را در هنگام کار در محفظه‌ها و پشت موانع نگه دارید.
5. مطمئن شوید که سیستم تابلوبرق HV را به درستی به زمین متصل کرده‌اید. قبل از کار روی مدار، مراقب قطع برق و اتصال ایمن مدار باشید.
6. هرگز به تنهایی کار نکنید، بهتر است همکاری داشته باشید که با تجهیزات شما و خطرات موجود آشنایی داشته باشد. به این ترتیب، شما یک جفت چشم دیگر هم برای اطمینان از ایمنی دارید و خیالتان راحت است که در صورت بروز مشکل کسی در کنار شماست که می‌تواند برق را قطع کند و به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *