تابلو برق فشار متوسط از چه اجزایی تشکیل می‌شود؟

تفاوت تابلو برق فشار متوسط و فشار ضعیف در استفاده از سطوح ولتاژ متفاوت است. تابلو برق‌ فشار متوسط همیشه تابلوهای فشار ضعیف را تامین می‌کنند اما برعکس آن هرگز رخ نمی‌دهد.

اجزای اصلی تابلو برق فشار متوسط:

 1. کابل‌های ورودی
 2. هدایت کننده بیرونی مدار
 3. سوئیچ چاقو(knife switch)
 4. سوئیچ بارشکن
 5. کلید اتصال به زمین
 6. مدار شکن
 7. فیوزها
 8. رله‌های حفاظتی

۱- کابل‌های ورودی

این‌ کابل‌ها در تابلو برق‌های فشار قوی (HV)، فشار متوسط و ضعیف (MV و LV) وجود دارند. کابل‌های ورودی برای تابلو برق فشار قوی، معمولاً از جنس عایق کاغذ اشباع ، پلی اتیلن متقاطع (XLPE) یا کابل لاستیک پروپیلن اتیلن (EPR) عایق هستند.

دو نوع آخر پر‌طرفدارتر هستنند و مدل XLPE رایج‌ترین آن‌ها است.

در برخی موارد می توان از باس بارها به جای کابل استفاده کرد که بسیار گران‌تر از کابل است، اما قابلیت اطمینان بیشتری دارد.

 

۲-هدایت کننده بیرونی مدار

سوئیچ‌های چاقو در تابلو برق فشار متوسط برای جداسازی تجهیزات یا فیدرهای خاص برای تعمیر و نگهداری یا اهداف دیگر مانند به کار می‌روند. آن‌ها در شرایط بدون بار با دست کار می‌کنند و در تاسیسات کنترل از راه دور، با موتور یا هوای فشرده فعال می‌شوند.

تیغه‌های سوئیچ چاقو، که به صورت ایستاده یا معلق نصب می‌شوند، نباید  خود به خود حرکت کنند. اندازه فیزیکی این نوع کلیدها هنگام تصمیم گیری در مورد ابعاد تابلو باید در نظر گرفته شود. برای نصب این تیغه‌ها معمولا تابلو برق نیاز به عمق بیشتری دارد.

 

۳-سوئیچ چاقو(knife switch)

هدایت کننده‌های بیرونی مدار ممکن است یکی از انواع زیر باشند:

 1. کابل‌های عایق
 2. شینه‌های عایق
 3. سیستم‌های ترانک شین
 4. کابل‌های فلزی عایق(MIMS)
 5. کابل‌های مقاوم در برابر آتش

۴-سوئیچ بارشکن

سوئیچ‌های بارشکن  در تابلو برق‌های ولتاژ متوسط کاربرد زیادی دارند. به عنوان مثال، واحدهای اصلی حلقه از سوئیچ‌های بارشکن در دو فیدر ورودی استفاده می کنند که پست مصرف کننده را به شبکه متصل می کند.

برای عملکرد سوئیچ بارشکن می‌توان از دو مکانیسم استفاده کرد:

1- مکانیسم Snap-Action: فنری کشیده می شود و کمی قبل از کامل شدن زاویه سوئیچ رها می شود. از این نیرو برای جابجایی کانتکت‌ها استفاده می شود. از این روش برای بسته شدن و باز کردن استفاده می شود.

2- مکانیسم انرژی ذخیره شده: این مکانیسم دارای یک فنر برای بسته شدن و یک فنر برای باز شدن است. در حین عملیات بسته شدن، فنر بازکننده کشیده و رها می شود. انرژی ذخیره شده برای عملیات باز کردن با استفاده از یک حرکت مغناطیسی یا فیوز آزاد می‌شود.

در تابلو برق‌ فشار متوسط عمدتا از دو نوع سوئیچ بارشکن استفاده می‌شود: نوع تماسی با چاقو(knife-contact) با یا بدون فیوز و نوع کشویی با/بدون فیوز.

۵-سوئیچ اتصال به زمین

کلیدهای اتصال به زمین معمولاً در تابلو برق فشار متوسط استفاده و نصب می‌شوند. هنگام جداسازی هر یک از فیدرها (ورودی یا خروجی) جهت تعمیر و نگهداری، باید آن را با بستن سوئیچ اتصال به زمین، به زمین متصل کرد تا هر بار استاتیکی که توسط فیدر حمل می‌شود تخلیه شود.

سازنده تابلو برق باید به طور مکانیکی کلید اتصال به زمین را با کلید مدارشکن یا کلید بارشکن قطع کند تا در صورت بسته شدن همزمان آن‌ها از اتصال کوتاه متقارن شدید جلوگیری شود.

6-مدارشکن

عملکرد اصلی یک مدار شکن متصل کردن و قطع کردن مدار است. مدار شکن‌ها، دستگاه‌های مکانیکی هستند که قادر به ایجاد، حمل مداوم و قطع جریان در شرایط عادی مدار و همچنین در مدت زمان محدود در شرایط غیر عادی مانند اتصال کوتاه هستند.

قسمت‌های اصلی مدارشکن عبارتند از: مکانیسم عملکرد، عایق‌ها، محفظه(های) قطع کننده، خازن و مقاومت.

مدل‌های اصلی مدارشکن شامل موارد زیر هستند :

روغن فله (Bulk oil)
حداقل روغن (Minimum oil)
هوا
انفجار هوا
هگزا فلوراید گوگرد (SF6)
وکیوم
مواد منفجره

 

7-فیوزهای فشار متوسط

این فیوز‌ها از دستگاه‌ها و تجهیزات در برابر اثرات حرارتی و حرکتی اتصال کوتاه محافظت می‌کنند. ویژگی‌ قابل توجه  فیوز لینک‌های فشار متوسط عبارت است از:

ظرفیت شکستن بالا
محدودیت جریان بالا
ولتاژ سوئیچینگ پایین
شکستن سریع
دوام بالا

فیوزهای ولتاژ متوسط به طور کلی به دو دسته  فیوزهای خروجی و فیوزهای محدود کننده جریان تقسیم می شوند.

 

8-رله حفاظتی

هدف نهایی رله حفاظتی این است که اتصال عنصر معیوب را در سریع‌ترین زمان ممکن از سیستم قطع کند. حساسیت و گزینش پذیری بالای این رله‌های حفاظتی برای اطمینان از قطع شدن صحیح کلیدهای مدار ضروری است اما سرعت بالا، یک مزیت محسوب می‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]