انواع تابلو برق عایق هوا

با وجود اینکه پست برق بخش اساسی کاهش توان است، اغلب نادیده گرفته می‌شود. افزایش تقاضا برای برق و همچنین تراکم فزاینده انرژی در کلان شهرها، گسترش شبکه فشار قوی فعلی را برای مصرف کننده ضروری کرده است. کاهش ولتاژ از انتقال به سطح توزیع در تابلو برق، منبع تغذیه مطمئنی را ایجاد می‌کند. به همین دلیل نوع جدیدی از تابلو برق ایجاد شده است که فضای کمتری را اشغال می‌کند، تمام نیازهای روز فعلی را برآورده می‌کند و با تنظیمات سازگار است. تابلو برق عایق هوا که تا ولتاژ 800 کیلو ولت را پاسخ می‌دهد به این منظور ایجاد شده و به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منظور از تابلو برق عایق هوا چیست؟

اکثر تابلو برق‌های صنعتی و تاسیساتی از هوا برای عایق‌سازی رساناهای برق استفاده می‌کنند. به همین دلیل، تابلو برق عایق هوا نامیده می‌شوند. از آنجایی که هادی‌های برق در فضای آزاد هستند، در معرض آسیب‌های ناشی از حیوانات زمینی، پرندگان و شرایط جوی و آب و هوا هستند.جدا از این، چنین تابلوهایی دارای ترانسفورماتورهای قدرت هستند که نقشی حیاتی در قابلیت اطمینان سیستم توزیع دارند. تابلو برق عایق هوا که  که بسیار رایج است، از هوا برای عایق کردن اجزای مختلف پست نسبت به یکدیگر و برای اتصال شارژ استفاده می‌کند. این نوع پست‌ها برای اتصال صحیح سیستم و ایمن سازی آن به اتصال مسی روی تجهیزات و در داخل زمین وابسته هستند. با توجه به اینکه این نوع سیستم در معرض هوا و در فضای باز قرار می‌گیرد، همه عناصر می‌توانند تاثیر زیادی بر قابلیت اطمینان اجزا داشته باشند.

طبقه بندی انواع تابلو برق عایق هوا

با در نظر گرفتن ویژگی‌های مختلف یک تابلو برق مثل ظاهر تابلو برق روش سیم کشی، ساختار،روش نصب مدارشکن و …. می‌توان طبقه بندی‌های مختلفی از تابلو برق عایق هوا ارائه داد که در ادامه به شرح این طبقه بندی‌ها می‌پردازیم.

ظاهر تابلو برق

با توجه به ویژگی‌ها و شکل ظاهری، تابلو برق عایق هوا به دو نوع مختلف تقسیم می‌شود:

نوع ثابت

نوع نصب شده در مرکز

سیم کشی تابلو برق

شکل سیم کشی اصلی تابلو برق عایق هوا را می‌توان به موارد زیر تقسیم کرد:

کابینت تابلو برق نوع پل

تابلو برق تک باسبار

تابلو برق دو باسبار

تابلو برق باسبار تک قسمتی

باسبار دوتایی با تابلوی باسبار عبوری

بخش تک باسبار با تابلو برق بای پس

روش نصب مدارشکن

هنگامی که صحبت از روش نصب مدارشکن می‌شود، می‌توان انواع تابلو برق عایق هوا را به این شکل معرفی کرد:

تابلو برق ثابت؛

تابلو برق قابل جابجایی (گاری دستی).

ساختار تابلو برق

با توجه به ساختار تابلو برق،انواع تابلو برق عایق هوا را می‌توان به موارد زیر تقسیم کرد:

تابلو برق محصور شده با فاصله فلزی

تابلو برق زره پوش فلزی

تابلو برق جعبه‌ای محصور شده فلزی

گاری دستی اتصال کوتاه

در نهایت، با توجه به موقعیت نصب گاری دستی اتصال کوتاه، می‌توان زیر تقسیم‌بندی زیر را برای تابلو برق عایق هوا ارائه کرد:

تابلو برق ایستاده

تابلو برق نصب شده در مرکز

مزایای تابلو برق عایق هوا

کلیدهای عایق نقش بسزایی در تاسیسات برق دارند.

به این دلیل که حفاظت از عایق ضروری است، جریان و ولتاژ زیاد در این عایق وجود دارد.

حفاظت خوب می‌تواند ایمنی خط را در کنار مزایای آن تضمین کند.

در مقایسه با تابلو برق عایق گاز، تابلو برق عایق هوا دارای مزایای آشکارتری است.

از آنجایی که باد نمی‌کند، نگهداری آسان‌تری دارد.

تعمیر و نگهداری تابلو برق عایق در مقایسه با تابلو برق عایق گاز هوا بسیار آسان است. گاز پرکننده در تابلو برق عایق گاز به طور معمول SF6 و N2 است، بنابراین هزینه تعمیر و نگهداری آن بسیار بالاتر از تابلو برق عایق هوا است. هوا یک گاز بسیار سازگار با محیط زیست است که همه جا هم به آسانی یافت می‌شود.

همچنین، هنگام حمل و نقل  تابلو برق عایق گاز، جلوگیری از ضربه خوردن کار دشواری است. اگر جسم جامدی روی تابلو برق به دلیل برآمدگی ترک خورده باشد، گاز نشت می کند و تشخیص آن مشکل است و یک ریسک جدی برای ایمنی تابلو برق ایجاد می‌کند. به همین دلیل تابلو برق عایق هوا انتخاب ایمن‌تر و مناسب‌تری است.

هنگامی که تابلو عایق هوا نصب می شود، سیم بیرونی ابتدا وارد کلید کنترل اصلی در تابلو می شود.

سپس برای ایفای نقش حفاظتی وارد کلید کنترل شنت می‌شود.

هنگامی که خط بیش از حد بارگذاری می‌شود، المنت گرمایشی گرم و خم می‌شود، بنابراین در صورت بروز پدیده اتصال کوتاه یا بارگذاری بیش از حد برق، کنتاکت اولیه جدا شده و منبع تغذیه قطع می‌شود.هنگامی که جریان جدی است، منبع تغذیه را می‌توان به موقع قطع کرد.

جمع بندی

شکی نیست که تابلو برق عایق هوا یک ویژگی حیاتی برای هر سیستم الکتریکی است. بدون وجود یک تابلو برق کارآمد، سیستم الکتریکی پایدار و ایمن نخواهد بود. اکنون که فناوری تابلو برق عایق هوا می‌تواند از طریق کنترل از راه دور کار کند، ایمنی تاسیسات به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *